Kodi zonal Figueira da Foz (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Figueira da Foz

Kodi zonal / hyrja telefonike:

233     (+351 233)

Shteti:

Portugali

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Figueira da Foz (hyrja telefonike)


Prefiksi 233 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Figueira da Foz. Dhe Figueira da Foz ndodhet në Portugali. Nëse ndodheni jashtë Portugali dhe dëshironi të telefononi një person në Figueira da Foz, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Portugali është +351 (00351), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Figueira da Foz, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +351 233.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +351 233 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Figueira da Foz për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00351 233.