Kodi zonal Farsala (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Farsala

Kodi zonal / hyrja telefonike:

2491     (+30 2491)

Shteti:

Greqia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Farsala (hyrja telefonike)


Prefiksi 2491 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Farsala. Dhe Farsala ndodhet në Greqia. Nëse ndodheni jashtë Greqia dhe dëshironi të telefononi një person në Farsala, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Greqia është +30 (0030), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Farsala, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +30 2491. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +30 2491 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Farsala për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0030 2491.