Kodi zonal DuraznoQyteti/qyteza ose krahina:Durazno
Kodi zonal:436     (+598 436)

Shteti:

UruguaiPrefiksi 436 është kodi i zonës për Durazno. Dhe Durazno ndodhet në Uruguai. Nëse ndodheni jashtë Uruguai dhe dëshironi të telefononi një person në Durazno, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Uruguai është +598, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Durazno, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +598 436.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +598 436 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Durazno për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00598 436.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Durazno (Uruguai)