Kodi zonal Distrito Capital, Miranda, Vargas (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Distrito Capital, Miranda, Vargas

Kodi zonal / hyrja telefonike:

0212     (+58212)

Shteti:

Venezuela

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Distrito Capital, Miranda, Vargas (hyrja telefonike)


Prefiksi 0212 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Distrito Capital, Miranda, Vargas. Dhe Distrito Capital, Miranda, Vargas ndodhet në Venezuela. Nëse ndodheni jashtë Venezuela dhe dëshironi të telefononi një person në Distrito Capital, Miranda, Vargas, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Venezuela është +58 (0058), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Distrito Capital, Miranda, Vargas, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +58 212. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +58 212 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Distrito Capital, Miranda, Vargas për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0058 212.