Kodi zonal Dhi Qar (Nasiriya) (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Dhi Qar (Nasiriya)

Kodi zonal / hyrja telefonike:

42     (+964 42)

Shteti:

Iraku

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Dhi Qar (Nasiriya) (hyrja telefonike)


Prefiksi 42 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Dhi Qar (Nasiriya). Dhe Dhi Qar (Nasiriya) ndodhet në Iraku. Nëse ndodheni jashtë Iraku dhe dëshironi të telefononi një person në Dhi Qar (Nasiriya), përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Iraku është +964 (00964), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Dhi Qar (Nasiriya), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +964 42. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +964 42 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Dhi Qar (Nasiriya) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00964 42.