Kodi zonal Comilla (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Comilla

Kodi zonal / hyrja telefonike:

081     (+88081)

Shteti:

Bangladeshi

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Comilla (hyrja telefonike)


Prefiksi 081 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Comilla. Dhe Comilla ndodhet në Bangladeshi. Nëse ndodheni jashtë Bangladeshi dhe dëshironi të telefononi një person në Comilla, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Bangladeshi është +880 (00880), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Comilla, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +880 81. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +880 81 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Comilla për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00880 81.