Kodi zonal Colonia del Sacramento, Colonia (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Colonia del Sacramento, Colonia

Kodi zonal / hyrja telefonike:

452     (+598 452)

Shteti:

Uruguai

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Colonia del Sacramento, Colonia (hyrja telefonike)


Prefiksi 452 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Colonia del Sacramento, Colonia. Dhe Colonia del Sacramento, Colonia ndodhet në Uruguai. Nëse ndodheni jashtë Uruguai dhe dëshironi të telefononi një person në Colonia del Sacramento, Colonia, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Uruguai është +598 (00598), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Colonia del Sacramento, Colonia, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +598 452. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +598 452 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Colonia del Sacramento, Colonia për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00598 452.