Kodi zonal Ciego de ÁvilaQyteti/qyteza ose krahina:Ciego de Ávila
Kodi zonal:33     (+53 33)

Shteti:

Kuba


Kodi zonal Ciego de Ávila (Kuba)


Prefiksi 33 është kodi i zonës për Ciego de Ávila. Dhe Ciego de Ávila ndodhet në Kuba. Nëse ndodheni jashtë Kuba dhe dëshironi të telefononi një person në Ciego de Ávila, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kuba është +53, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ciego de Ávila, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +53 33.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +53 33 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ciego de Ávila për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0053 33.
Llogaritësi I numrit të telefonit