Kodi zonal ChoibalsanQyteti/qyteza ose krahina:Choibalsan
Kodi zonal:5853     (+976 5853)

Shteti:

MongoliaPrefiksi 5853 është kodi i zonës për Choibalsan. Dhe Choibalsan ndodhet në Mongolia. Nëse ndodheni jashtë Mongolia dhe dëshironi të telefononi një person në Choibalsan, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mongolia është +976, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Choibalsan, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +976 5853.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +976 5853 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Choibalsan për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00976 5853.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Choibalsan (Mongolia)