Kodi zonal Central Province (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Central Province

Kodi zonal / hyrja telefonike:

0215     (+260215)

Shteti:

Zambia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Central Province (hyrja telefonike)


Prefiksi 0215 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Central Province. Dhe Central Province ndodhet në Zambia. Nëse ndodheni jashtë Zambia dhe dëshironi të telefononi një person në Central Province, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zambia është +260 (00260), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Central Province, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +260 215. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +260 215 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Central Province për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00260 215.