Kodi zonal Centenary (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Centenary

Kodi zonal / hyrja telefonike:

57     (+263 57)

Shteti:

Zimbabveja

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Centenary (hyrja telefonike)


Prefiksi 57 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Centenary. Dhe Centenary ndodhet në Zimbabveja. Nëse ndodheni jashtë Zimbabveja dhe dëshironi të telefononi një person në Centenary, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zimbabveja është +263 (00263), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Centenary, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +263 57. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +263 57 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Centenary për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00263 57.