Kodi zonal Ceadîr-Lunga (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Ceadîr-Lunga

Kodi zonal / hyrja telefonike:

0291     (+373291)
0391     (+373391)

Shteti:

Moldavia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Ceadîr-Lunga (hyrja telefonike)


Prefiksi 0391 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Ceadîr-Lunga. Dhe Ceadîr-Lunga ndodhet në Moldavia. Nëse ndodheni jashtë Moldavia dhe dëshironi të telefononi një person në Ceadîr-Lunga, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Moldavia është +373 (00373), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ceadîr-Lunga, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +373 391. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +373 391 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ceadîr-Lunga për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00373 391.