Kodi zonal Bratislava (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Bratislava

Kodi zonal / hyrja telefonike:

02     (+4212)

Shteti:

Sllovakia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Bratislava (hyrja telefonike)


Prefiksi 02 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Bratislava. Dhe Bratislava ndodhet në Sllovakia. Nëse ndodheni jashtë Sllovakia dhe dëshironi të telefononi një person në Bratislava, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Sllovakia është +421 (00421), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Bratislava, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +421 2. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +421 2 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Bratislava për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00421 2.