Kodi zonal Bolama (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Bolama

Kodi zonal / hyrja telefonike:

81     (+245 81)

Shteti:

Guineja-Bisao

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Bolama (hyrja telefonike)


Prefiksi 81 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Bolama. Dhe Bolama ndodhet në Guineja-Bisao. Nëse ndodheni jashtë Guineja-Bisao dhe dëshironi të telefononi një person në Bolama, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Guineja-Bisao është +245 (00245), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Bolama, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +245 81. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +245 81 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Bolama për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00245 81.