Kodi zonal Beru (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Beru

Kodi zonal / hyrja telefonike:

46     (+686 46)

Shteti:

Kiribati

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Beru (hyrja telefonike)


Prefiksi 46 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Beru. Dhe Beru ndodhet në Kiribati. Nëse ndodheni jashtë Kiribati dhe dëshironi të telefononi një person në Beru, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kiribati është +686 (00686), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Beru, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +686 46. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +686 46 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Beru për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00686 46.