Kodi zonal Arcturus (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Arcturus

Kodi zonal / hyrja telefonike:

74     (+263 74)

Shteti:

Zimbabveja

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Arcturus (hyrja telefonike)


Prefiksi 74 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Arcturus. Dhe Arcturus ndodhet në Zimbabveja. Nëse ndodheni jashtë Zimbabveja dhe dëshironi të telefononi një person në Arcturus, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zimbabveja është +263 (00263), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Arcturus, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +263 74. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +263 74 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Arcturus për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00263 74.