Kodi zonal Antananarivo (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Antananarivo

Kodi zonal / hyrja telefonike:

22     (+261 22)

Shteti:

Madagaskar

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Antananarivo (hyrja telefonike)


Prefiksi 22 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Antananarivo. Dhe Antananarivo ndodhet në Madagaskar. Nëse ndodheni jashtë Madagaskar dhe dëshironi të telefononi një person në Antananarivo, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Madagaskar është +261 (00261), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Antananarivo, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +261 22. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +261 22 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Antananarivo për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00261 22.