Kodi zonal Ambatondrazaka (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Ambatondrazaka

Kodi zonal / hyrja telefonike:

54     (+261 54)

Shteti:

Madagaskar

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Ambatondrazaka (hyrja telefonike)


Prefiksi 54 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Ambatondrazaka. Dhe Ambatondrazaka ndodhet në Madagaskar. Nëse ndodheni jashtë Madagaskar dhe dëshironi të telefononi një person në Ambatondrazaka, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Madagaskar është +261 (00261), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ambatondrazaka, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +261 54. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +261 54 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ambatondrazaka për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00261 54.