Kodi zonal Allada (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Allada

Kodi zonal / hyrja telefonike:

2137     (+229 2137)

Shteti:

Benini

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Allada (hyrja telefonike)


Prefiksi 2137 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Allada. Dhe Allada ndodhet në Benini. Nëse ndodheni jashtë Benini dhe dëshironi të telefononi një person në Allada, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Benini është +229 (00229), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Allada, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +229 2137. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +229 2137 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Allada për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00229 2137.