Kodi zonal AkhaltsikheQyteti/qyteza ose krahina:Akhaltsikhe
Kodi zonal:365     (+995 365)

Shteti:

GjeorgjiaPrefiksi 365 është kodi i zonës për Akhaltsikhe. Dhe Akhaltsikhe ndodhet në Gjeorgjia. Nëse ndodheni jashtë Gjeorgjia dhe dëshironi të telefononi një person në Akhaltsikhe, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjeorgjia është +995, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Akhaltsikhe, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +995 365.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +995 365 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Akhaltsikhe për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00995 365.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Akhaltsikhe (Gjeorgjia)