Kodi zonal Ahmedabad, Gujarat (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Ahmedabad, Gujarat

Kodi zonal / hyrja telefonike:

79     (+91 79)

Shteti:

India

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Ahmedabad, Gujarat (hyrja telefonike)


Prefiksi 79 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Ahmedabad, Gujarat. Dhe Ahmedabad, Gujarat ndodhet në India. Nëse ndodheni jashtë India dhe dëshironi të telefononi një person në Ahmedabad, Gujarat, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për India është +91 (0091), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ahmedabad, Gujarat, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +91 79. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +91 79 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ahmedabad, Gujarat për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0091 79.