Kodi zonal 98 (+67598 / 0067598 / 01167598) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:98     (+675 98)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Rabaul, Kavieng

Shteti:

Papua Guinea e Re

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 98 / +67598 / 0067598 / 01167598, Papua Guinea e Re (hyrja telefonike)


Prefiksi 98 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Rabaul, Kavieng. Dhe Rabaul, Kavieng ndodhet në Papua Guinea e Re. Nëse ndodheni jashtë Papua Guinea e Re dhe dëshironi të telefononi një person në Rabaul, Kavieng, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Papua Guinea e Re është +675 (00675), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Rabaul, Kavieng, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +675 98. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +675 98 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Rabaul, Kavieng për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00675 98.