Kodi zonal 92 / +3692Kodi zonal:92     (+36 92)
Qyteti/qyteza ose krahina:Zalaegerszeg

Shteti:

Hungaria


Kodi zonal 92 / +3692 (Hungaria)


Prefiksi 92 është kodi i zonës për Zalaegerszeg. Dhe Zalaegerszeg ndodhet në Hungaria. Nëse ndodheni jashtë Hungaria dhe dëshironi të telefononi një person në Zalaegerszeg, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Hungaria është +36, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Zalaegerszeg, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +36 92.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +36 92 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Zalaegerszeg për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0036 92.
Llogaritësi I numrit të telefonit