Kodi zonal 866 (+7866 / 007866 / 0117866) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:866     (+7 866)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Republic of Kabardino-Balkaria

Shteti:

Rusia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 866 / +7866 / 007866 / 0117866, Rusia (hyrja telefonike)


Prefiksi 866 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Republic of Kabardino-Balkaria. Dhe Republic of Kabardino-Balkaria ndodhet në Rusia. Nëse ndodheni jashtë Rusia dhe dëshironi të telefononi një person në Republic of Kabardino-Balkaria, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Rusia është +7 (007), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Republic of Kabardino-Balkaria, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +7 866. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +7 866 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Republic of Kabardino-Balkaria për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 007 866.