Kodi zonal 86 (+59586 / 0059586 / 01159586) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:86     (+595 86)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Pilar

Shteti:

Paraguai

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 86 / +59586 / 0059586 / 01159586, Paraguai (hyrja telefonike)


Prefiksi 86 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Pilar. Dhe Pilar ndodhet në Paraguai. Nëse ndodheni jashtë Paraguai dhe dëshironi të telefononi një person në Pilar, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Paraguai është +595 (00595), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Pilar, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +595 86. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +595 86 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Pilar për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00595 86.