Kodi zonal 848 (+1848 / 001848 / 0111848) (hyrja telefonike)Kodi zonal 848 / +1848 / 001848 / 0111848, Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) (hyrja telefonike)


Prefiksi 848 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për New Jersey. Dhe New Jersey ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA). Nëse ndodheni jashtë Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) dhe dëshironi të telefononi një person në New Jersey, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) është +1 (001), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në New Jersey, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +1 848. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +1 848 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në New Jersey për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 001 848.