Kodi zonal 84 / +29984Kodi zonal:84     (+299 84)
Qyteti/qyteza ose krahina:Kangerlussuaq

Shteti:

Grenlanda


Kodi zonal 84 / +29984 (Grenlanda)


Prefiksi 84 është kodi i zonës për Kangerlussuaq. Dhe Kangerlussuaq ndodhet në Grenlanda. Nëse ndodheni jashtë Grenlanda dhe dëshironi të telefononi një person në Kangerlussuaq, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Grenlanda është +299, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kangerlussuaq, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +299 84.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +299 84 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kangerlussuaq për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00299 84.
Llogaritësi I numrit të telefonit