Kodi zonal 816 (+7816 / 007816 / 0117816) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:816     (+7 816)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Novgorod Oblast

Shteti:

Rusia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 816 / +7816 / 007816 / 0117816, Rusia (hyrja telefonike)


Prefiksi 816 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Novgorod Oblast. Dhe Novgorod Oblast ndodhet në Rusia. Nëse ndodheni jashtë Rusia dhe dëshironi të telefononi një person në Novgorod Oblast, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Rusia është +7 (007), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Novgorod Oblast, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +7 816. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +7 816 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Novgorod Oblast për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 007 816.