Kodi zonal 79 / +21679Kodi zonal:79     (+216 79)
Qyteti/qyteza ose krahina:Tunis, Manouba, Ben Arous, Ariana

Shteti:

Tunisi


Kodi zonal 79 / +21679 (Tunisi)


Prefiksi 79 është kodi i zonës për Tunis, Manouba, Ben Arous, Ariana. Dhe Tunis, Manouba, Ben Arous, Ariana ndodhet në Tunisi. Nëse ndodheni jashtë Tunisi dhe dëshironi të telefononi një person në Tunis, Manouba, Ben Arous, Ariana, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Tunisi është +216, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Tunis, Manouba, Ben Arous, Ariana, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +216 79.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +216 79 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Tunis, Manouba, Ben Arous, Ariana për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00216 79.
Llogaritësi I numrit të telefonit