Kodi zonal 769 (+1769 / 001769 / 0111769) (hyrja telefonike)Kodi zonal 769 / +1769 / 001769 / 0111769, Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) (hyrja telefonike)


Prefiksi 769 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Mississippi. Dhe Mississippi ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA). Nëse ndodheni jashtë Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) dhe dëshironi të telefononi një person në Mississippi, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) është +1 (001), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Mississippi, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +1 769. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +1 769 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Mississippi për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 001 769.