Kodi zonal 76 (+21676 / 0021676 / 01121676) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:76     (+216 76)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Gafsa, Sidi Bouzid, Tozeur

Shteti:

Tunisi

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 76 / +21676 / 0021676 / 01121676, Tunisi (hyrja telefonike)


Prefiksi 76 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Gafsa, Sidi Bouzid, Tozeur. Dhe Gafsa, Sidi Bouzid, Tozeur ndodhet në Tunisi. Nëse ndodheni jashtë Tunisi dhe dëshironi të telefononi një person në Gafsa, Sidi Bouzid, Tozeur, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Tunisi është +216 (00216), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Gafsa, Sidi Bouzid, Tozeur, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +216 76. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +216 76 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Gafsa, Sidi Bouzid, Tozeur për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00216 76.