Kodi zonal 73 (+26173 / 0026173 / 01126173) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:73     (+261 73)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Farafangana

Shteti:

Madagaskar

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 73 / +26173 / 0026173 / 01126173, Madagaskar (hyrja telefonike)


Prefiksi 73 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Farafangana. Dhe Farafangana ndodhet në Madagaskar. Nëse ndodheni jashtë Madagaskar dhe dëshironi të telefononi një person në Farafangana, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Madagaskar është +261 (00261), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Farafangana, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +261 73. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +261 73 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Farafangana për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00261 73.