Kodi zonal 64 / +97764Kodi zonal:64     (+977 64)
Qyteti/qyteza ose krahina:Gorkha

Shteti:

Nepali


Kodi zonal 64 / +97764 (Nepali)


Prefiksi 64 është kodi i zonës për Gorkha. Dhe Gorkha ndodhet në Nepali. Nëse ndodheni jashtë Nepali dhe dëshironi të telefononi një person në Gorkha, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Nepali është +977, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Gorkha, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +977 64.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +977 64 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Gorkha për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00977 64.
Llogaritësi I numrit të telefonit