Kodi zonal 6272 / +436272Kodi zonal:6272     (+43 6272)
Qyteti/qyteza ose krahina:Oberndorf bei Salzburg

Shteti:

Austria


Kodi zonal 6272 / +436272 (Austria)


Prefiksi 6272 është kodi i zonës për Oberndorf bei Salzburg. Dhe Oberndorf bei Salzburg ndodhet në Austria. Nëse ndodheni jashtë Austria dhe dëshironi të telefononi një person në Oberndorf bei Salzburg, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Austria është +43, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Oberndorf bei Salzburg, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +43 6272.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +43 6272 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Oberndorf bei Salzburg për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0043 6272.
Llogaritësi I numrit të telefonit