Kodi zonal 614 / +52614Kodi zonal:614     (+52 614)
Qyteti/qyteza ose krahina:Chihuahua

Shteti:

Meksikë


Kodi zonal 614 / +52614 (Meksikë)


Prefiksi 614 është kodi i zonës për Chihuahua. Dhe Chihuahua ndodhet në Meksikë. Nëse ndodheni jashtë Meksikë dhe dëshironi të telefononi një person në Chihuahua, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Meksikë është +52, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Chihuahua, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +52 614.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +52 614 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Chihuahua për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0052 614.
Llogaritësi I numrit të telefonit