Kodi zonal 570 (+1570 / 001570 / 0111570) (hyrja telefonike)Kodi zonal 570 / +1570 / 001570 / 0111570, Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) (hyrja telefonike)


Prefiksi 570 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Pennsylvania. Dhe Pennsylvania ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA). Nëse ndodheni jashtë Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) dhe dëshironi të telefononi një person në Pennsylvania, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) është +1 (001), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Pennsylvania, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +1 570. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +1 570 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Pennsylvania për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 001 570.