Kodi zonal 5583 / +435583Kodi zonal:5583     (+43 5583)
Qyteti/qyteza ose krahina:Lech

Shteti:

Austria


Kodi zonal 5583 / +435583 (Austria)


Prefiksi 5583 është kodi i zonës për Lech. Dhe Lech ndodhet në Austria. Nëse ndodheni jashtë Austria dhe dëshironi të telefononi një person në Lech, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Austria është +43, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Lech, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +43 5583.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +43 5583 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Lech për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0043 5583.
Llogaritësi I numrit të telefonit