Kodi zonal 5583 (+435583 / 00435583 / 011435583) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:5583     (+43 5583)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Lech

Shteti:

Austria

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 5583 / +435583 / 00435583 / 011435583, Austria (hyrja telefonike)


Prefiksi 5583 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Lech. Dhe Lech ndodhet në Austria. Nëse ndodheni jashtë Austria dhe dëshironi të telefononi një person në Lech, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Austria është +43 (0043), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Lech, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +43 5583. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +43 5583 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Lech për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0043 5583.