Kodi zonal 53 / +26153Kodi zonal:53     (+261 53)
Qyteti/qyteza ose krahina:Toamasina

Shteti:

Madagaskar


Kodi zonal 53 / +26153 (Madagaskar)


Prefiksi 53 është kodi i zonës për Toamasina. Dhe Toamasina ndodhet në Madagaskar. Nëse ndodheni jashtë Madagaskar dhe dëshironi të telefononi një person në Toamasina, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Madagaskar është +261, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Toamasina, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +261 53.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +261 53 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Toamasina për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00261 53.
Llogaritësi I numrit të telefonit