Kodi zonal 5246 (+9765246 / 009765246 / 0119765246) (hyrja telefonike)Kodi zonal 5246 / +9765246 / 009765246 / 0119765246, Mongolia (hyrja telefonike)


Prefiksi 5246 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Ikhkhet (Zülegt, Khajuu-Ulaan). Dhe Ikhkhet (Zülegt, Khajuu-Ulaan) ndodhet në Mongolia. Nëse ndodheni jashtë Mongolia dhe dëshironi të telefononi një person në Ikhkhet (Zülegt, Khajuu-Ulaan), përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mongolia është +976 (00976), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ikhkhet (Zülegt, Khajuu-Ulaan), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +976 5246. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +976 5246 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ikhkhet (Zülegt, Khajuu-Ulaan) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00976 5246.