Kodi zonal 4842 (+9764842 / 009764842 / 0119764842) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:4842     (+976 4842)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Bayan-Uul

Shteti:

Mongolia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 4842 / +9764842 / 009764842 / 0119764842, Mongolia (hyrja telefonike)


Prefiksi 4842 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Bayan-Uul. Dhe Bayan-Uul ndodhet në Mongolia. Nëse ndodheni jashtë Mongolia dhe dëshironi të telefononi një person në Bayan-Uul, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mongolia është +976 (00976), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Bayan-Uul, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +976 4842. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +976 4842 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Bayan-Uul për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00976 4842.