Kodi zonal 48 (+38948 / 0038948 / 01138948) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:48     (+389 48)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Prilep

Shteti:

Maqedonia Veriore

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 48 / +38948 / 0038948 / 01138948, Maqedonia Veriore (hyrja telefonike)


Prefiksi 48 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Prilep. Dhe Prilep ndodhet në Maqedonia Veriore. Nëse ndodheni jashtë Maqedonia Veriore dhe dëshironi të telefononi një person në Prilep, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Maqedonia Veriore është +389 (00389), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Prilep, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +389 48. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +389 48 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Prilep për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00389 48.