Kodi zonal 45 (+22245 / 0022245 / 01122245) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:45     (+222 45)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Nouakchott

Shteti:

Mauritania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 45 / +22245 / 0022245 / 01122245, Mauritania (hyrja telefonike)


Prefiksi 45 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Nouakchott. Dhe Nouakchott ndodhet në Mauritania. Nëse ndodheni jashtë Mauritania dhe dëshironi të telefononi një person në Nouakchott, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mauritania është +222 (00222), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Nouakchott, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +222 45. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +222 45 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Nouakchott për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00222 45.