Kodi zonal 43 (+38943 / 0038943 / 01138943) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:43     (+389 43)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Veles

Shteti:

Maqedonia Veriore

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 43 / +38943 / 0038943 / 01138943, Maqedonia Veriore (hyrja telefonike)


Prefiksi 43 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Veles. Dhe Veles ndodhet në Maqedonia Veriore. Nëse ndodheni jashtë Maqedonia Veriore dhe dëshironi të telefononi një person në Veles, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Maqedonia Veriore është +389 (00389), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Veles, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +389 43. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +389 43 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Veles për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00389 43.