Kodi zonal 3855 (+9763855 / 009763855 / 0119763855) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:3855     (+976 3855)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Ulaan-Uul

Shteti:

Mongolia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 3855 / +9763855 / 009763855 / 0119763855, Mongolia (hyrja telefonike)


Prefiksi 3855 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Ulaan-Uul. Dhe Ulaan-Uul ndodhet në Mongolia. Nëse ndodheni jashtë Mongolia dhe dëshironi të telefononi një person në Ulaan-Uul, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mongolia është +976 (00976), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ulaan-Uul, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +976 3855. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +976 3855 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ulaan-Uul për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00976 3855.