Kodi zonal 3745 (+9963745 / 009963745 / 0119963745) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:3745     (+996 3745)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Tash-Kumyr

Shteti:

Kirgistani

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 3745 / +9963745 / 009963745 / 0119963745, Kirgistani (hyrja telefonike)


Prefiksi 3745 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Tash-Kumyr . Dhe Tash-Kumyr ndodhet në Kirgistani. Nëse ndodheni jashtë Kirgistani dhe dëshironi të telefononi një person në Tash-Kumyr , përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kirgistani është +996 (00996), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Tash-Kumyr , përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +996 3745. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +996 3745 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Tash-Kumyr për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00996 3745.