Kodi zonal 34525 (+99234525 / 0099234525 / 01199234525) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:34525     (+992 34525)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Zafarabad

Shteti:

Taxhikistan

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 34525 / +99234525 / 0099234525 / 01199234525, Taxhikistan (hyrja telefonike)


Prefiksi 34525 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Zafarabad. Dhe Zafarabad ndodhet në Taxhikistan. Nëse ndodheni jashtë Taxhikistan dhe dëshironi të telefononi një person në Zafarabad, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Taxhikistan është +992 (00992), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Zafarabad, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +992 34525. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +992 34525 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Zafarabad për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00992 34525.