Kodi zonal 32462 (+99232462 / 0099232462 / 01199232462) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:32462     (+992 32462)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Vakhsh

Shteti:

Taxhikistan

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 32462 / +99232462 / 0099232462 / 01199232462, Taxhikistan (hyrja telefonike)


Prefiksi 32462 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Vakhsh. Dhe Vakhsh ndodhet në Taxhikistan. Nëse ndodheni jashtë Taxhikistan dhe dëshironi të telefononi një person në Vakhsh, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Taxhikistan është +992 (00992), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Vakhsh, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +992 32462. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +992 32462 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Vakhsh për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00992 32462.