Kodi zonal 28 / +68828Kodi zonal:28     (+688 28)
Qyteti/qyteza ose krahina:Niutao

Shteti:

Tuvalu


Kodi zonal 28 / +68828 (Tuvalu)


Prefiksi 28 është kodi i zonës për Niutao. Dhe Niutao ndodhet në Tuvalu. Nëse ndodheni jashtë Tuvalu dhe dëshironi të telefononi një person në Niutao, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Tuvalu është +688, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Niutao, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +688 28.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +688 28 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Niutao për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00688 28.
Llogaritësi I numrit të telefonit