Kodi zonal 2746 / +302746Kodi zonal:2746     (+30 2746)
Qyteti/qyteza ose krahina:Nemea

Shteti:

Greqia


Kodi zonal 2746 / +302746 (Greqia)


Prefiksi 2746 është kodi i zonës për Nemea. Dhe Nemea ndodhet në Greqia. Nëse ndodheni jashtë Greqia dhe dëshironi të telefononi një person në Nemea, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Greqia është +30, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Nemea, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +30 2746.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +30 2746 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Nemea për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0030 2746.
Llogaritësi I numrit të telefonit