Kodi zonal 2733 / +302733Kodi zonal:2733     (+30 2733)
Qyteti/qyteza ose krahina:Gythio

Shteti:

Greqia


Kodi zonal 2733 / +302733 (Greqia)


Prefiksi 2733 është kodi i zonës për Gythio. Dhe Gythio ndodhet në Greqia. Nëse ndodheni jashtë Greqia dhe dëshironi të telefononi një person në Gythio, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Greqia është +30, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Gythio, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +30 2733.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +30 2733 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Gythio për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0030 2733.
Llogaritësi I numrit të telefonit